Elverk med 2-cyl BM Victor motor

Har du något att sälja privat, får du gärna göra det här.

Elverk med 2-cyl BM Victor motor

Inläggav RÖD@nörd 13 maj 2010 16:36

Undrar hur länge elverket finns kvar?

http://www.blocket.se/trelleborg/Elverk ... ?ca=18&w=3
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37

Re: Elverk med 2-cyl BM Victor motor

Inläggav Karro 13 maj 2010 16:57

Vilken fuling.
Men trelleborg; bara 110 mil dit.
Ändå har jag närmare än de som bor i Vilhelmina.
Användarvisningsbild
Karro
 
Inlägg: 2210
Blev medlem: 13 maj 2007 08:13
Ort: Västernorrland

Re: Elverk med 2-cyl BM Victor motor

Inläggav RÖD@nörd 13 maj 2010 17:29

Om motorn är hel och riktig så är bara den värd priset och kanske lite till. Generatorn är dock ett frågetecken för mig. Ser inte riktigt vad det kan vara. Fabrikatet på den är i alla fall ASEA. En del annat följer som vagn, kylutrustning, bränsletank och ljuddämpare som också är värt en liten slant. Är den bara ful så kan det lätt fixas med lite färg.
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37

Re: Elverk med 2-cyl BM Victor motor

Inläggav PowerMizer 13 maj 2010 23:41

Ja,den var verkligen ful!

Om motorn startar så är det nog ingen fara. Jag vet inte vad den varit ut för, men jag undrar om den inte läckt kylarvätska i 10-15 år och dom bara fyllt på allt eftersom... Eller så har motorn suttit i en båt eller nått, så det är saltvatten som förstört lacken...

Jag har suttit och lekt i fotoredigeringsprogrammet för att öka detaljnivån, men det var en dålig bild att börja med... Det ser ut som (jag gissar bara) att magnetiseringsgeneratorn sitter i bakre delen på generatorn, men det är riktigt svårt att se. Jag har inte sett just den typen av generator. Gissningsvis snackar vi tidigt 50-tal. Ofta byggdes dom med en likströmsgenerator som gav t.ex. 35 V/35 A och strömmen gick genom ett variabelt motstånd (som varierades genom att en spole med 220 VAC drar mer och mer ju högre spänningen blir. I spolens ankare sitter en hävarm som påverkar en 20 cm lång rad med kolbrickor i en 1-kronas storlek. När ankaret är i viloläge så pressas kolbrickorna samman av en fjäder och när spänningen stiger så drar ankaret och lättar på trycket på kolbrickorna; resistansen stiger och magnetiseringsströmmen sjunker för att sänka utspänningen) och sen in på rotorn i generatorn.

Det elverk jag hade drevs av en rak 6-cyl Scania diesel och generatorn var på 87 kVA. Där satt en liten likströmsgenerator (matare/matargenerator) bultad uppe på synkronmaskinen och drevs av två kilrep. Så ser det inte ut att vara på denna....

Hur som.. Generatorer av denna typ är oftast busenkelt gjorda och byggda för att klara ett smärre atomkrig. Om regulatorn (spänningen) pendlar så beror det antingen på att man fått fett (dieselavgaser/oljerök) på kollektorn i mataren eller på att man justerat de motverkande fjädrarna fel. Fixat på en grisblink!
Jag vet ju inte om det är en sån typ av generator/regulator, men troligen är det en sån gammal modell, jag nämnde det bara för att lugna dej. Vissa blir bekymrade när dom ser hedenhös-regulatorn! :mrgreen:
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Elverk med 2-cyl BM Victor motor

Inläggav RÖD@nörd 16 maj 2010 00:42

Ja, nu har "fulingen" fått en ny ägare. "Marknaden" satte värdet betydligt högre varför det blev omedelbar omsättning. Jag kände det på mig därav den inledande texten. Den "nya ägaren" är inte jag då jag ringde för sent och blev endast "trea" i kön.

När jag såg annonsen någon timme efter införandet länkade jag den omedelbart hit. Jag var lite trött den dagen och kunde inte koncentrera mig som normalt. Först på kvällen tittade jag närmare på annonsen igen. Bilden var som PM säger inte så värst bra och något bildprogam har jag inte så jag tog in bilden i bildvisaren och på vis fick en svart bakgrund så jag kunde öka ljuset på skärmen och såg då att "fulingen" var för mig åtråvärd och ringde då säljaren men denne svarade ej. Först dagen efter svarade säljaren och förklarade då att två spekulanter var före mig men att jag kunde ringa på kvällen om dessa avstod. Det gjorde någon av dem dock ej för när jag ringde vid 18-tiden var "fulingen" redan hämtad.

Så här var det.
Jag såg på bilden att elverket hade en bottenplatta i gjutjärn liknande dem för gamla "vattenringpumpar" fastän betydligt större. Det jag reagerade på var att motorn inte riktigt tyckes höra dit vilket senare ägaren förklarade. Elverket hade tidigare en 4-cylindrig Albinmotor som han hade ersatt med en dieselmotor för att få lägre bränslekostnad. Dieselmotorn (Victormotorn) hade varit i en båt vilket jag också trodde när jag såg närmare på den. Detaljer som manuell ventillyftare, oljepåfyllningen på sidan, avgasrörsinfästningen med fläns samt de många olika färgerna berättade att motorn aldrig suttit i en traktor. Troligen hade motorn fått sig en och annan "dask" med penseln när det målades på båten. Motorn hade "fot" med fyra bulthål så troligtvis hade den tjänstgjort som "lysmaskin" eller drivit någon vinch.

Generatorn var en helt vanlig 3~ synkronmaskin av ASEA:as fabrikat och kanske från början av 50-talet. Typbeteckningen var GA18 och effekten c:a 15 kVA. Dessa generatorer hade likströmsmataren direkt ansluten vid generatorns bakre gavel och magnetiseringsspänningen var nästan alltid 110 Volt. Den lägre matarspänningen som PowerMizer talar om kom först senare på 60-talet i den här storleksordningen på generatorer.

Lite intressant är spänningsregleringen på de här generatorerna som ofta var delvis självreglerande. Metoden var att likströmsmataren utfördes som kompoundgenerator med positiv kompoundering. Mataren har således två fältlindningar. En vanlig shuntlinding och en lindning i serie med ankarlindningen.

När växelströmsdelen belastas sjunker även spänningen på matarsidan som i sin tur ökar strömmen matarens fältserielindning varpå magnetiseringen ökar och spänningsfallet på växelströmmen korrigeras då av sig självt.

Oftast fanns också en manuellt ställbar reostat (magnetiseringsmotstånd) för shuntlindningen. Tyckte jag såg en sådan bak på det här elverket.

ASEA utvecklade först en spänningsregulator med någon slags "vippa". Kommer inte ihåg nu var typen hette tyvärr. Kanske är det den typen som PowerMizer berättar om. Det var intressant att läsa tyckte jag.

Senare utvecklade ASEA transduktorregulatorn utan rörliga delar.

Ja, så var det. Någon Bolinder Munktell av typen 1052 blev det inte för mig den här gången... och generatorn skulle en kompis till mig ha.
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37


Återgå till Säljes

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster