LSF till friggebod, frågor och undringar

LSF till friggebod, frågor och undringar

Inläggav manol 03 mar 2010 14:18

Hejsan.

Alldeles ny här men har läst igenom många trådar och kollat runt en del.

LSF verkar intressant och jag skulle verkligen vilja ha tid och kunskap att starta egna projekt liknande de som redan finns här.
Så för att försöka mig på nåt litet tänkte jag försöka få till en LSF till vår friggebod, lyckas jag få igenom kan ju fler bli aktuellt :D
Bifogar en bild som jag ritat.

Placering skulle kunna vara ovanför dörren, mått saknas.

Så lite frågor:
  • Passiv eller med fläkt ? Fungerar det ens att använda en passiv LSF när det enbart finns en blockventil längst bort i hörnet ?
  • Storlek på LSF ? Idag använder vi friggeboden till förvaring. Finns en säng där inne men nu vintertid är det ca 10 grader där inne med ett oljeelement.

Bild
manol
 
Inlägg: 1
Blev medlem: 28 feb 2010 15:12

Re: LSF till friggebod, frågor och undringar

Inläggav tompas11 05 mar 2010 12:57

En fläkt bör du absolut ha för att få in så mycket varm luft som möjligt. Storlek på luftsolfångaren? Ja, jag brukar säga att ju större desto bättre. Min som består av två sektioner är på drygt 5kvm men så stor behöver du inte ha till din friggebod. Ett par kvm kanske vore något att starta med.
If it doesn't work – Chrome it!
Användarvisningsbild
tompas11
 
Inlägg: 959
Blev medlem: 15 jul 2007 12:52
Ort: Västmanland


Återgå till Solenergi

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster