Klimatbluffen ett faktum?

Miljöfrågor, global uppvärmning, lagar och regler kring vind- och vattenkraft, m.m.

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav Jernet 08 jan 2010 06:32

Göran skrev:tompas, världen är större än Norrland. I Stockholm ligger temperaturen runt 10 minus ikväll och i Malmö runt minus 5.


Jo, men det är kallt även utanför norrland Göran.
Det är minusgrader över Brittiska öarna och även i Spanien nu.
Bilagor
1262898450_212_FT72656_reurmett_2010-01-07_20-55-utc_small.gif
1262898450_212_FT72656_reurmett_2010-01-07_20-55-utc_small.gif (50.76 KB) Visad 2821 gånger
Jernet
 

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav tompas11 08 jan 2010 11:08

Ovanligt kallt är det också i Florida och Kina. I Florida riskerar apelsinskörden att förstöras.

Inne i Peking har temperaturen sjunkit till 15,6 minusgrader, det kallaste på över två årtionden. På sina håll i Kina kan kvicksilvret sjunka ned till minus 32.

I Inre Mongoliet körde ett tåg i söndags in i en över två meter hög snövall. 1 400 resenärer tvingades tillbringa en hel natt ombord i mörka och utkylda tågvagnar innan undsättning kom, rapporterade Pekingtidningen China Daily. En polis som deltog i räddningsarbetet sade att det var 28 grader kallt och att tågdörrarna frusit fast.

Också i Sydkorea sattes tiotusentals människor in i snöröjningen samtidigt som vinterkylan gjorde vägarna isiga. Enbart i huvudstaden Seoul deltog omkring 48 000 personer i arbetet med att få bort snömassorna. Runtom i landet har 19 000 soldater ålagts snöröjning, meddelade det sydkoreanska försvarsdepartementet. Militärhelikoptrar har flugit med filtar och mat till avlägset belägna byar.

Oljepriset på världsmarknaden steg på tisdagen för nionde dagen i rad. Kylan i såväl Europa som USA ökar på efterfrågan. Även i delar av Asien är det ovanligt vintrigt.

Charterbolagen i Sverige säljer resor till varmare länder som aldrig förr. Nu reser alltså svenskar från -25 grader till +25-30 grader utan minsta problem. Två graders temperaturhöjning = problem? Bullsh...

Så... visst är världen större än Norrland Göran.

Kolla in den här finska dokumentären.
http://klimatbluffen.blogspot.com/2010/ ... egate.html
If it doesn't work – Chrome it!
Användarvisningsbild
tompas11
 
Inlägg: 959
Blev medlem: 15 jul 2007 12:52
Ort: Västmanland

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav Tompaiuppsala 08 jan 2010 12:07

...men är det inte så man förutser framtiden, i grunden en global uppvärming kryddat med extremt väder och rekord av olika slag. Världens temperaturhöjning är bara att konstatera, det är ju ett faktum. Orsaken däremot kan man diskutera.
vill så det värker!
Användarvisningsbild
Tompaiuppsala
 
Inlägg: 813
Blev medlem: 23 mar 2007 17:21
Ort: Uppsala

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav Jernet 08 jan 2010 12:15

Orsaken däremot kan man diskutera.


Precis!

Koldioxiden på nuvarande halt höjer inga världstemperaturer. Koldioxiden är en färglös, luktlös, ofarlig och livsnödvändig gas. Att 6,8 miljarder människor hjälpligt kan livnära sig på planeten kan de antagligen tacka den höjda koldioxidhalten för. Växter gillar koldioxid, vilket varje drivhusägare och förmodligen alla känner till.
Miljöpartipåhittet där staten subventionerar etanolfordon och etanolbränsle måtte de hungrande däremot förbanna ty det har gjort att hungriga åter blivit svältande.
Dessutom har de, enligt min mening, kriminella subventionerna lett till ännu mer förödande avskogning i sydostasien, Brasiliens bönder har fått flytta på sig för etanolbaronernas miljöförstörande etanolodlingar.
Enligt undersökningar av isborrkärnor så höjs koldioxidhalten 800 år EFTER en atmosfäruppvärmning. Våra dagars ökning av halten bestämdes kanske i djuphaven för ett millenium sedan.
Om det är så, kommer haven snart att ta tillbaka vad de givit oss. Det är så att säga haven som bestämmer, inte vi. Våra bidrag är som en piss i Mississippi:
• 150 000 000 000 000 ton koldioxid är löst i haven
• 3 000 000 000 000 ton i atmosfären
• 250 000 000 000 till 500 000 000 000 ton per år (lägg märke till den stora osäkerheten) utväxlas mellan hav och atmosfär
• 300 000 000 000 till 450 000 000 000 gör fotosyntesen av med per år
• 20 000 000 000 till 30 000 000 000 ton är människans bidrag
• 2 300 000 000 ton per år kommer från mänsklighetens utandningsluft
Koldioxid och även metan 0,00002% är oskiljaktiga från livsprocesserna. i dessa tider betraktas dessa oundgängliga gaser som miljöfarliga. Vanvett! Utan dessa gaser intet liv.
Koldioxidmolekylens värmeabsorption avtar med stigande halt. Efter 0,001% är värmeabsorptionen marginell. En fördubbling av dagens halt anses höja världstemperaturen till 1 grad C, siffran är mycket omstridd.
Klimatet beror på oräkneliga faktorer varav många säkerligen är okända. Alla faktorerna samverkar på ett sätt som ingen datorprogammerare i hela Universumet kan sätta korrekta siffror på. (Datorer är matematikmaskiner som måste matas med siffror. Ett enda kommafel i en gissning någonstans och resultatet blir värdelöst.)
Vi har inte en aning om hur klimatet är om 10, 20 eller 50 år. Tror någon verkligen att några datornördar skulle kunna skatta molnbildningen över planeten och ge denna ett korrekt medelvärde per år? Moln över Stilla Havet, Atlanten, Antarktis, Australien, dag och natt sommar på norra halvklotet, vinter på södra.
Och dessutom i olika skikt, från dimmolnen vid jordytan till makrillmolnen i startosfären, alla med olika påverkan på temperaturen.
Det går inte. Den som påstår det kan har hybris.
Liksom våra politiker som dillar om vilken medeltemperatur världen ska få lov att ha om 41 år. Hybris eller dumhet (eller cynism, ”haha, har ni sett på fanken, packet köpte vårt skojeri!”).
Jernet
 

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav Jernet 08 jan 2010 12:51

Är vi på väg mot en ny liten istid? En stor del av norra halvklotet har vid årsskiftet drabbats av ett markant kallt väder. Är detta början på en trend eller något tillfälligt? Onekligen har det globala klimatet envist vägrat att bli varmare sedan sekelskiftet och klimat följer därmed inte det scenario som IPCC, International Panel on Cliamte Change, anger i sin rapport. En kort kallperiod bevisar inget, men vi bör kanske betrakta den grund varpå tron på ett varmare klimat vilar.
Tron på ett allt varmare klimat är baserad på teori och modeller. En mycket viktig faktor i dessa är ett hävdat markant samband mellan mängden koldioxid i atmosfären och klimat. Eftersom människan förbrukat stora mängder fossila bränslen har koncentrationen av koldioxid i luften stigit och därmed förväntas också temperaturen att stiga i framtiden.


Läs mer här: http://www.expressen.se/debatt/1.183631 ... n-vara-har
Jernet
 

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav tompas11 08 jan 2010 17:07

Enligt IPCC´s datormodeller så skulle jordens temperatur ha höjts de senaste nio åren.
Detta har dock inte skett i verkligheten, bara i deras datorsimuleringar.
Eftersom IPCC tror mer på sina datorsimuleringar än vad som sker utanför fönstret så har jordens medeltemperatur fortsatt att stiga enligt IPCC.

Vi som befinner oss i verkligheten har dock genomskådat IPCC och kan krasst konstatera att det IPCC sysslar med är trams.
If it doesn't work – Chrome it!
Användarvisningsbild
tompas11
 
Inlägg: 959
Blev medlem: 15 jul 2007 12:52
Ort: Västmanland


Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav tompas11 08 jan 2010 17:44

Docent: Visst visar kylan att forskarna ljuger
http://www.newsmill.se/artikel/2010/01/ ... rna-ljuger

Läs klimatartikeln som stoppades
http://www.lindenytt.com/page/nyhet/art ... kelid=5347
If it doesn't work – Chrome it!
Användarvisningsbild
tompas11
 
Inlägg: 959
Blev medlem: 15 jul 2007 12:52
Ort: Västmanland

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav Göran 09 jan 2010 03:29

Vad ni är besvärliga! :P
I Vilhelmina har vi -6°C ikväll, vilket är 31° varmare än igår. Det är helt klart en rejäl temperaturhöjning. :P

Här i Vilhelmina gick vi på skaren till majbrasan när jag var barn, nuförtiden finns knappt någon snö den 1:a maj och ibland är det helt snöfritt. Skulle en köldknäpp innebära en ny istid, skulle vi ha istid för jämnan för kallt blir det alltid någon gång varje år och det har inte varit extremt kallt, men extrema artiklar säljer i media. Den lägsta temperatur som rapporterats in är 40,8 minus i Hemavan och det är ingenting.

Jag kommer ihåg 60-talet när jag var barn och gick i skola i Långsele. Var det 40 grader, eller kallare fick vi åka taxi till skolan och det blev en del taxiåkande. Som lägst sjönk temperaturen till -47° och då behövde vi inte gå ut på rasten. :P

Stugan (den omtalade) ligger i en dalgång där det brukar kunna bli extremt kallt och då pratar vi extremt, alltså -50 och därunder. Sedan jag flyttade tillbaka hit har jag bara noterat temperaturer under 40 minus vid något enstaka tillfälle och detta är historiskt sett extremt med så få köldknäppar. Hur kallt det har varit där, vet jag inte, för allt man hade var en sprittermometer, graderad till -45. Sedan kunde man uppskatta vad som var kvar under strecket till ytterligare -4°, så när spriten endast låg som en kula i botten på termometern var det minst 49 minus och det hände, men det händer inte nuförtiden. Det finns rapporter om ned till -54° i den dalgången från år 1941 och det är vad jag kallar extremt.

Det förmodligen mest extrema jag själv varit med om var kvällen och natten mot den 17:e januari 1994. Att jag kommer ihåg datumet beror på att jag flyttade hit upp igen just detta datum.
När jag kom till Junsele var det -34° där och sedan fortsatte resan mot Åsele. I en dalgång mellan dessa båda orter gick värmen sönder i bilen. Det blev svinkallt och jag fick köra med en jacka liggande över knäna. Efter några kilometer kom värmen tillbaka och det blev varmt och gott i bilen. Väl framme i Vilhelmina var det -37 och jag förstod att det varit rejält kallt under vägen dit. Ska vi säga -55? Ja, det gör vi, det var -55 grader kallt, kanske 56...eller 57. :P
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav RÖD@nörd 09 jan 2010 04:24

Göran,

Vad händer med ån när det blir så rasande kallt?

Kan den bottenfrysa?

Vad heter ån om du vill säga det?

Jag är bara intresserad i största allmänhet. Kännedom om små vattendrag är alltid kul tycker jag. :D
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav Karro 09 jan 2010 05:23

Göran skrev:Jag kommer ihåg 60-talet när jag var barn och gick i skola i Långsele. Var det 40 grader, eller kallare fick vi åka taxi till skolan och det blev en del taxiåkande. Som lägst sjönk temperaturen till -47° och då behövde vi inte gå ut på rasten. :P

Långsele ligger ju nästan här. Innan jag flyttade hit, tittade vi på ett hus i Långsele. Det var tydligen riktigt tur att det inte var bra.

Vad har de för bilar som startar i -47?
Användarvisningsbild
Karro
 
Inlägg: 2210
Blev medlem: 13 maj 2007 08:13
Ort: Västernorrland

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav RÖD@nörd 09 jan 2010 06:00

Karro skrev:Finns det något parti som står för mer koldioxid, så röstar jag på det!


Rösta liberalt, de är fullt införstådda med att marknaden ändå inte förmår lösa problemet. Då förnekas problemet istället. För marknadens skull som är det viktigaste av allt.

För saknas arena finns det ingen plats för några spelare och då blir det heller ingen tävling.

Moder Jord offrades på marknaden.:cry:


Karro skrev:...Jag tittar på termometern - den säger -32,5. Trycker må max/min, fast jag nästan inte vågar - -34,5 har det varit någon gång under det senaste dygnet.
Jag tycker det är kallt! Tycker nog regeringen skulle släppa koldioxiden lös i Sverige, så att vi fick lite varmare.
Det här är faktiskt inte Vilhelmina eller Gällivare, utan kustnära i Södra Norrland. Det ska inte vara så här kallt! Tycker jag iallafall.


För ett par veckor sedan var det tolv grader kallare här i Kalmar än i Vilhelmina i Norrland. Min tanke om det gick knappast åt klimatförändringar. En enstaka ovanligt kall vinter säger ingenting om klimatförändringar.De måste jämföras över betydligt längre sikt.

Tips om bra vädersida: http://www.rl.se

Otroligt snabb tack vare total avsaknad av insticksprogram och reklam. Väderstatistik finns också.


Karro skrev:Helt dumt att skattas ihjäl här i Sverige, för att någon i Afrika ska få det lite kallare.
Varför kan vi inte hjälpa oss själva?



Det verkar som västländerna resonerade så vid klimatmötet i Köpenhamn för G77-gruppen lämnade förhandlingsbordet och gick därifrån.

"Älska din nästa som du älskar dig själv" är nyckelorden i vår allmänt gällande religiösa tro.

Tron gäller fortfarande men guden verkar nu istället ropa: "Tänk på dig själv och strunta i andra"


Karro, ditt resonemang är cyniskt. Försök tänka ett steg längre:

Genom att hjälpa andra så hjälper vi bäst oss själva.

Kan du hålla med? :P
Användarvisningsbild
RÖD@nörd
 
Inlägg: 1707
Blev medlem: 06 mar 2009 19:37


Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav tompas11 09 jan 2010 11:50

Bra länk Jernet. Tydligen så finns det en och annan i Riksdagen som kan tänka själv.

Visst är vi besvärliga Göran eftersom vi inte vill inrätta oss i ledet. :D

Vad händer med vädret? Numera har vädret i stort sett upphört att existera.
Nu är det snökaos, regnkaos, stormkaos och köldchock som gäller.
Förr i tiden, när jag var barn, var det nederbörd, starka vindar och kyligt väder som gällde.
Samma gäller för solen, som förr var den lilla solen som tittade in igen med sina vackra guldgula strålar.
Nu för tiden så varnas det för solstrålningen. Passa er för solen den är livsfarlig.
Håll er inomhus och dra för persienner och rullgardiner. Kanske borde den förbjudas för att den är så farlig?
För att inte tala om grönskan på sommaren, nu handlar det inte om grönska utan om allergichock.
Håll er på asfalterade och godkända områden där endast godkänd växtlighet finns.
Samma med klimatet som förr alltid förändrades och ingen tyckte det var något konstigt med det.
Nu har klimatet blivit ett hot och klimathysterin utbreder sig bland mänskligheten.
Undergången tycks vara nära förestående. Uj, uj, uj...
If it doesn't work – Chrome it!
Användarvisningsbild
tompas11
 
Inlägg: 959
Blev medlem: 15 jul 2007 12:52
Ort: Västmanland

Re: Klimatbluffen ett faktum?

Inläggav deepforest 09 jan 2010 13:55

Göran skrev:
när jag var barn......


Lyxliv: När jag var barn så fick vi gå 30 mil till skolan och det var 5 meter snö. Det var -83 grader och orkan varje dag. Vi fick en näve grus som mat varje dag på de tre dagar om år som var snöfritt. Övriga året fick vi en näve snö...
När vi kom hem från skolan kl 1 på natten fick vi stryk till vi somnade i en trälåda ute i vedboden... :roll:

När man berättar det för dagens ungdomar är det ingen som tror en :mrgreen:

FÖ var det bättre förr :wink:
"Jag har aldrig haft så mycket besvär med någon annan människa som jag haft med mig själv"
Användarvisningsbild
deepforest
 
Inlägg: 1223
Blev medlem: 19 mar 2008 13:13
Ort: Ösa, Ås, Jämtland

FöregåendeNästa

Återgå till Miljö

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster

cron