Enligt tillverkaren så ska verket klara stormvindar, men att så inte är fallet är nu visat.
rdos skrev:.. Ska försöka leta upp vingarna till helgen.
rdos skrev:Det var mitt under stormens maximum som den pajade. Jag trodde faktiskt att den skulle klara stormen, så det var nog ett gränsfall. Kanske det gått om jag kortslutit den innan stormen istället, då skulle nog aldrig den termiska säkringen ha löst ut. Själva regulatorn var halvt ur funktion då den satt ett börvärde på 6v. Var din 913 igång mot batteriet under stormen?
Det tråkigaste med det här haveriet är inte bara att verket kostade drygt 6000 kr, utan också problematiken kring monteringen och resningen. Jag hade inte räknat med att behöva ta ned masten igen, och vet inte riktigt hur det ska gå till utan att skada omgivningen. Möjligt att man istället kan ta sig upp i den, men det har oxå sina sidor då den är 9m över marken.
Det känns inte heller som man kan sätta upp ett nytt verk utan att kunna reda ut vad som gick snett, och hur man undviker liknande haverier. Ska försöka leta upp vingarna till helgen.
cman skrev:Jag är ledsen, och förstår att det är väldigt jobbigt, skit tufft läge, men som du formulerade dig, satt jag böjd av skratt! Kan se dig springa omkring och fråga grannarna om de sett en vinge. Sorry, det är inte elakt menat!
rolle50 skrev:Hej igen !
Det laddade upp mot 10 amp använde strömtång.Tråkigt när saker går sönder det är ju både dyrt och tidskrävande
High winds – in high winds the windcharger’s built-in thermostat may
operate to prevent the generator overheating. In this mode the output will
cease and the turbine will temporarily speed up until such time as the lower
level temperature is reached and the generator is once again connected and
charging. This may be seen to cycle in prolonged high winds particularly in
high ambient temperatures. If safely accessible you may prefer to temporarily
secure the turbine.
lillebrormats skrev:Min Black 300 tvärnitade också, har inte orkat kolla vad som är fel, mer än att jag klättra upp och drog runt för hand.
Gick mycket tungt så jag hoppas på lagerhaveri. Jag får se till våren!
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 2 gäster