Begagnade UPS-batterier?

Begagnade UPS-batterier?

Inläggav balltip 21 sep 2008 16:27

Genom en bekant kan jag nog få tag på begagnade och underhållsladdade UPS-batterier. Han tyckte dock att de begagnade batterierna är helt kass och ska slängas men kanske att han har fel (han är datorkonsult och inte elektriker)?

Så nu behöver jag lite råd! Ska jag tjata på honom om att få en uppsättning batterier? Om "ja!", vad/hur gör jag för att kolla varje enskilt batteri och dess kondition?

Många idéer emottages tacksamt - ju fler desto bättre!
Per
balltip
 
Inlägg: 146
Blev medlem: 21 aug 2008 09:48
Ort: Hålanda

Re: Begagnade UPS-batterier?

Inläggav PowerMizer 21 sep 2008 17:04

Klart du ska ha batterier! Funkar dom inte så har ju kommunen ett bra ställe att återvinna dom på. Sen är ju iofs. metallpriserna på väg upp, om du nu kan sälja dom.

Tudor har en bra batterihandbok.

Det finns massor att säga om batterier, men jag har inte tid nu.. Sökhttp://www.alternativ.nu Där har det diskuterats en hel del om batterier
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Begagnade UPS-batterier?

Inläggav Karro 22 sep 2008 09:17

Det beror väl på. Är det småbatterier från småUPS, så byter de kanske ut dem när de är slut. Då är det nog bara blyvikter. Är det stora batterier från stora UPS som är livsviktiga, så byter de ofta ut dem regelbundet innan de är slut. De är bra att ha.
Är det NiCd-batterier från småUPS kanske några av dem är bra, som man kan sätta i en ficklampa.
Själv har jag en grupp sådana som kommer från något okänt (från någon skrothög) och lyckades ladda 4, som jag använder i en stor ficklampa.
Små 12-voltare "våta" från ett UPS har jag en hel hög, som jag inte lyckats ladda alls. Men det kanske går?
Vore kanske bra att ha för att driva LEDs på ställen dit man inte vill dra ledning. Eller kanske att jämna ut spänningen i en solfångare, eller något?
Användarvisningsbild
Karro
 
Inlägg: 2210
Blev medlem: 13 maj 2007 08:13
Ort: Västernorrland

Re: Begagnade UPS-batterier?

Inläggav balltip 22 sep 2008 19:32

Jao, ytterligare bra svar som det bara är att ta till sig! Tackar!

Karro, jag är främst på jakt just efter stora klumpedunsar till batterier och det kanske kommer lyckas. Min kompis berättade att hans firma mest jobbar med mindre system (kanske 20kg totalvikt på UPS'en inkl. batteri) men att deras kolleger har ansvar för större system typ Sahlgrenska sjukhuset och liknande. Det borde inte vara omöjligt att få loss ett batteri från dem enligt honom. Rimligtvis borde det, som du säger, finnas en hel del liv kvar i ett sådant.

Vidare så ska han hålla ögonen öppna efter en begagnad UPS till mig, för nu och då får de in sådana som ska bytas ut och de gamla går på skroten. Det var dumt tyckte jag, för de kan ju fortfarande användas. Han höll med... :D
Per
balltip
 
Inlägg: 146
Blev medlem: 21 aug 2008 09:48
Ort: Hålanda

Re: Begagnade UPS-batterier?

Inläggav PowerMizer 22 sep 2008 20:48

...inte att förglömma: telestationer, kraftverk, transformatorstationer, golfbilar, eltruckar....
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Begagnade UPS-batterier?

Inläggav balltip 22 sep 2008 21:09

PowerMizer skrev:...inte att förglömma: telestationer, kraftverk, transformatorstationer, golfbilar, eltruckar....



Absolut!
Jag har flera krokar i vattnet på flera olika typer av batterier så det blir nog napp förr eller senare.
Per
balltip
 
Inlägg: 146
Blev medlem: 21 aug 2008 09:48
Ort: Hålanda

Re: Begagnade UPS-batterier?

Inläggav STB 24 sep 2008 18:01

Så nu behöver jag lite råd! Ska jag tjata på honom om att få en uppsättning batterier? Om "ja!", vad/hur gör jag för att kolla varje enskilt batteri och dess kondition?

Många idéer emottages tacksamt - ju fler desto bättre![/quote]


Bra info om batterier.

http://www.partsmart.se/faq.htm

Stig B
STB
 
Inlägg: 105
Blev medlem: 03 feb 2008 13:42

Re: Begagnade UPS-batterier?

Inläggav daniel.h 24 sep 2008 19:37

Klart du ska tjata på honom så du får batterier :D
När jag är på skroten och fyndar batterier så brukar jag ha med en bit kabel
och kortsluta dom med, strömmen blir ca 300A med den kablen jag har.
Med lite övning behöver man ingen voltmeter för man känner hur kablen rör sig.
1841.JPG
1841.JPG (55.33 KB) Visad 2349 gånger
daniel.h
 
Inlägg: 106
Blev medlem: 10 sep 2008 20:53


Återgå till El, elektronik, generatorer/motorer, regulatorer, vattenvärmning, m.m.

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst