Att bo med solpaneler i skogen

Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav PowerMizer 24 jan 2008 22:17

Hej!

Idag har jag varit hos en kompis som bor i ett ensligt torp. Han lever med två solpaneler om 100 Watt vardera som kopplas via en regulator till ett antal 12 Volts batterier. Trots den blygsamma effekten har han levt så med sina två barn i omkring fyra år. En nygrävd brunn levererar friskt, rinnande vatten till köket med hjälp av en 12/24 Volts djupbrunnspump. Den kostade närmare 9000:- men gör sitt jobb riktigt bra!

Barnen har länge önskat egna rum, så övervåningen är under renovering nu. När vi diskuterade elinstallationen så enades vi om att förbereda installationen för 230 V. Det rinner en å ca 100 meter bort, och den kan eventuellt nyttjas för att t.ex. driva ett vattenhjul i framtiden så att en inverter levererar 230 V jämt. Nåväl, det är en infälld installation med flexslang där fas och nolla är 2,5 mm2 och jord är 1,5 mm2 för att minska spänningsfallet vid 12 V. Till detta är det förlagt rör med 10 mm2 kabel som matning. Det finns ett par 12 V cigg-tändaruttag (för laptop/TV etc) på denna, men den matar även "230 V" installationen. Vid övergång från 12 till 230 V kopplas 10 mm2 (12 V) matningen bort och ny matning (230 V fr. inverter) kopplas in i redan förlagda rör! Idag kopplas det endast ett uttag i varje rum som matas via befintlig inverter.

Belysningen kommer att bestå av mycket LED-lampor och en del 12 V lågenergilampor. På nedre våningen finns glödljus, men det kommer att bytas mot LED och lågenergilampor.

Uppvärmingen består idag av en liten vedspis i köket och en täljstenskamin i kammaren. En Lohberger spispanna står i förrådet och den skall dockas till en acctank med hjälp av ett grovt självcirkulationssystem. Då byts även utedasset mot ett dass inne med dusch och kanske tvättmaskin (som fylls med varmvatten)!

I köket finns den klassiska luckan till matkällaren och från matkällaren finns en dörr in till resten av källaren där bl.a. battrierna står.

Från mitten på november till mitten på januari är soleffekten i det närmaste noll. Då används elverket för laddning. Igår var det dock fest! Första gången sedan november som solen fyllt batterierna till 100%!!

Elverket kommer nog att få ett eget ljudisolerat krypin med jordkabel till huset.

Bilder behövs ju också, så här kommer några!
batterier.jpg
En gammal batteribank för 12 Volt, några extra batterier står fulladdade vid sidan om... Snart dags för bättre och större batterier.
batterier.jpg (15.81 KB) Visad 5538 gånger

regulator.jpg
En "luring": Solpanelerna är seriekopplade, d.v.s. 24 V in, men regulatorn är kopplade till en 12 V batteribank!?!
regulator.jpg (20.41 KB) Visad 5500 gånger

torktumlare.jpg
"Hedenhöstorktumlare" ovanför gjutjärnsspisen i köket. Notera underbänksbelysningen: 2x5 Watt glödljus. Ska bytas mot 2 W LED-list.
torktumlare.jpg (37.19 KB) Visad 5507 gånger
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav PowerMizer 24 jan 2008 22:27

Jasså??? Max 3 bilder/inlägg???
trappkoppling.jpg
Här syns (kanske) upplägget: Jorden är 1,5 mm2 medan fas och nolla är 2,5 mm2. Detta för att minska sp. fall nu vid endast 12 Volt.
trappkoppling.jpg (24.17 KB) Visad 5496 gånger

uppe.jpg
En bild från trappen och uppåt. Kommer att bli riktigt bra! Noterade dock på kortet att jag missat att påpeka att han monterat fel dosa vid golvet,
uppe.jpg (27.56 KB) Visad 5497 gånger


Nu är det trådat och klart, snart dax för komplettering (montering av uttag, brytare och sånt)!

Klart roligare att montera än ett Älvsbyhus! Hjärnan får ju användas! :D
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav Göran 25 jan 2008 13:00

200 watt lät inte så mycket om han bor där året runt. Något annat måste han väl ha under vintern?
Regulatorn är ingen luring, det är en MaxPower (MPPT-regulator). :P
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav PowerMizer 25 jan 2008 16:52

Naturligtvis räcker det inte med solpanelerna! Man måste vara sparsam också!
Han har laddat batterierna två ggr sen november!! Otroligt! Med rinnande vatten i huset!

Klart att regulatorn är en luring, det blir ju hokus-pokus med spänningen i den, jue! 24 in å 12 ut utan förluster är lurigt! :lol:
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav Göran 25 jan 2008 21:21

Lite förluster blir det. Verkningsgraden ligger på 90-94%, men å andra sidan är verkningsgraden för solpaneler utan MPPT-regulator betydligt lägre.
Användarvisningsbild
Göran
 
Inlägg: 4426
Blev medlem: 24 mar 2007 16:45
Ort: Vilhelmina

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav PRIUS 10 feb 2008 15:01

PRIUS
 
Inlägg: 64
Blev medlem: 18 jan 2008 22:19

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav PRIUS 10 feb 2008 15:06

En fråga varför en djupbrunnspump,är det en djup brunn som ej en vanlig pump klarar?
PRIUS
 
Inlägg: 64
Blev medlem: 18 jan 2008 22:19

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav PowerMizer 10 feb 2008 17:08

Hej!

Det är svårt att hitta en 12-24 V pump som ger acceptabelt tryck. Djupbrunnspumpen klarar 65 meters höjd. Eftersom brunn + höjd till kran är ca 10 meter så kan man teoretiskt komma upp till ett tryck på 5,5 kg. Med en hydrofor lagrar man en större mängd vatten under tryck och kompenserar det mindre flödet pumpen ger vid bara 12 V. Man får alltså samma komfort som med 2 hål i väggen!
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav PRIUS 10 feb 2008 21:54

Då kanske det ger för dåligt tryck med en pentrypump som jag har,den ger bara 2.8kg och 11 liter i minuten.
PRIUS
 
Inlägg: 64
Blev medlem: 18 jan 2008 22:19

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav PRIUS 10 feb 2008 22:04

Får man fråga vilka de nya batterierna är för sort.
Själv har jag ca.1000Kg Oerlikon 6CP155 i mitt 24V system som jag kopplade ihop med kopparskenor till växelriktaren.Sedan köpte jag ett modern men begagnad kyl och frysskåp 200 cm högt på Blocket det drar bara 40 watt i snitt så då blir det bekvämt i stugan.
Senast redigerad av PRIUS 11 feb 2008 22:31, redigerad totalt 2 gånger.
PRIUS
 
Inlägg: 64
Blev medlem: 18 jan 2008 22:19

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav PowerMizer 11 feb 2008 20:46

Nja, nya å nya.... Det är begagnade gelébatterier från en transformatorstation. 8 st 6V/160Ah vilket ger 12 V/640 Ah i teorin. Kanske 70-80% kvar av dom?! Han törs ju inte skaffa för stor batteribank när han har så lite att ladda med. Idag har han bytt diskbänksbelysning från 2*10 W glödljus till 2*2 Watt LED-ljus. Bra ljus och låg förbrukning, sa han.

Jag har ju läge på 1ton batterier (48V truckbatterier: 2V/900Ah per cell). Har ingen direkt användning för dom än, men när jag kan ladda dom med sol/vind/vatten/biobränsle så är det intressant för min "inverter" (UPS på 2,2 kVA) går på 48 V. Då får man datorer, cirkulationspumpar o pelletsbrännare att gå på RE-el! Dit är vägen lång, men det är 40 år tills jag är 80! :D
/PowerMizer
P!
Användarvisningsbild
PowerMizer
 
Inlägg: 3800
Blev medlem: 28 mar 2007 15:04

Re: Att bo med solpaneler i skogen

Inläggav PRIUS 11 feb 2008 22:30

Gelbatterierna tror jag ej är några problem vad gäller för liten effekt från laddningen då de ej behöver någon omblandning av elektrolyten,men truckbatterierna mår ju bra av kraftigare laddning då och då ,problem med skiktning osv av elktrolyten sker ju i dom.
Så gelbatterier tycker jag att man skall ha så många man har plats med och råd till.Längre hållbarhet med lägre uttag.Så fungerar dom som reservkraft i telestationer,observera att dom kräver en laddare med nogrann hållspänning.Det kan man läsa här under,den storlek jag har.
http://www.oerlikonbatt.se/PDF%20Cp%20E ... 070514.pdf

http://www.exide-nordic.com/pdf/se/Batt ... rheads.pdf
PRIUS
 
Inlägg: 64
Blev medlem: 18 jan 2008 22:19


Återgå till Solenergi

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst